Pergola nebo zahradní altán?

Chcete si odpočinout od každodenního ruchu v skrytém a útulném koutu vaší zahrady. Jenže rozmary počasí mohu tento plán velmi snadno zhatit. V takovém případě se bez zahradního přístřešku zkrátka neobejdete. Ten zajistí nejenom dostatek stínu, ale hlavně soukromí.

dřevěná lavička

Materiál, ze kterého může být přístřešek vyroben, je hned několik. Velmi oblíbená je kovová konstrukce, která vyžaduje minimum údržby, dříve oblíbená zděná stavba a nakonec přístřešek ze dřeva. Zahrady v posledních letech doslova prahnou po přírodních materiálech, které nenaruší celkový vzhled zahrady a skvěle do ní zapadnout. Právě proto je jednoznačnou volbou dřevo a výrobky z něj.

Pergola nebo altán, která varianta bude lepší?

Dřevěné přístřešky můžeme rozdělit do dvou skupin:

  • Pergoly
  • Altány

Ob dvě varianty se povětšinou vyrábějí z masivního dřeva, nabízejí dostatečný prostor pro relaxaci a venkovní posezení, a pokud toužíte po venkovní kuchyni, i gril případně krb. Dřevěné pergoly se většinou vyrábějí jako prefabrikát a na místo určení se dovážejí v dílcích, které se následně sestaví. Na internetu najdete celou řadu zajímavých produktů s rozsáhlým využitím. Oproti tomu jsou zahradní altány vyráběny s důrazem na design a celkový vzhled. Zahradní altán 3x3m je ideální volbou do každé zahrady, kde nabídne skvělý prostor k relaxaci a odpočinku.

dřevěný altán

Velmi častým materiálem při výrobě altánů je kov nebo dřevo. Zpravidla je základem jednoduchá konstrukce, která disponuje pevně ukotvenými sloupky v zemi. Pergola je vyrobena z nosných volně stojících sloupků, které se propojují v horní části konstrukce. Tu lze následně velmi snadno ukotvit k domu, případně garáži nebo zahradnímu domku.

Dřevo je ideálním materiálem pro zahradní stavby. Ovšem mějte na paměti, že se nejedná o bezúdržbový materiál a bude potřebovat pravidelnou péči. Podobný problém nastává i u exotického dřeva, i když je dřevěná konstrukce napuštěná oleji, dříve nebo později bude potřebovat nový ochranný nátěr.