Zapomenutelné legendy José Andrade

– na přelomu dvacátých a třicátých let asi nebylo lepšího fotbalisty než José Andrade. Byl uruguayským fotbalistou, který především na reprezentační úrovni slavil se svým týmem nebývalé úspěchy. Fotbal na přelomu dvacátých a třicátých let vypadal trochu jinak než dnes, a proto je u takových hráčů složité přesně popsat pozici na hřišti. Byl středním záložníkem, a ačkoliv se nedochovalo velké množství záběrů, pamětníky bývá přirovnáván k Zinedinu Zidanovi. Díky svým technických finesám a oku lahodící hře si vysloužil přezdívku "Black Marvel". 
míč na čáře
Jak už to tak u jihoamerických hráčů bývá, nepocházel z kdovíjak dobrých poměrů. O jeho dětství se toho příliš neví, ale narodil se argentinské matce. Původ jeho otce také není příliš dobře zdokumentovaný. Na rodném listu se objevilo jméno José Ignacia Andradeho, kterému v době narození Josého Andrade juniora bylo 98 let. Ten měl být potomkem afrických otroků, kteří utekli z plantáží v Brazílii. Ještě jako malé dítě se však odstěhoval do Montevidea, kde jej vychovávala jeho teta. 
I přes takto divoké dětství byl mužem mnoha talentů. Kromě fotbalu totiž vynikal v hudbě a tanci. Než začal hrát fotbal, živil se také jako čistič bot nebo prodavač novin. Dokonce se tradovalo, že se v mládí živil jako gigolo. 
Jeho prvním mládežnickým klubem bylo Misiones. Když mu bylo 20 let, přestoupil do Bella Visty. Tam vydržel tři roky a začal ukazovat, jak nadaným fotbalistou je. Už tam si poprvé řekl o pozvánku do reprezentačního výběru. Po zmíněných třech letech po velice nadaném fotbalistovi sáhl jeden z nejlepších uruguayských celků Nacional. 
starý míč
V Nacionalu se mu dařilo. S týmem během 6 let vyhrál 4 tituly. Stal se také základním stavebním kamenem uruguayské reprezentace, která v této době patřila k těm nejlepším na světě. Po 6 letech v Nacionalu se přesunul o dům dál a na několik sezon zakotvil v dalším známém celku, Peňarolu. S Peňarolem do své sbírky přidal další dva ligové tituly. Další část kariéry už tak úspěšná nebylo. Postupně vystřídal několik týmů, mezi které patřili např. Atlanta, Lanús, Wanderers nebo Argentinost Juniors.

4.5/5 - (2 votes)